STATUT RYBÁŘSKÉ STRÁŽE
Zákonem č. 238/1999 Sb. byl rybářské stráži s účinností od 1.1.2000 přiznán statut veřejného činitele. Aktuální právní úprava postavení a úkolů rybářské stráže vychází ze zákona č.99/2004 Sb., který nabyl účinnosti 1.4.2004 a prováděcí vyhlášky č. 197/2004 Sb., účinné od 23.4.2004.
PRÁVA A POVINNOSTI RYBÁŘSKÉ STRÁŽE
Práva a povinnosti rybářské stráže jsou uvedeny v ust. § 16 a § 17 zák. o rybářství. Rybářská stráž tedy má především právo i povinnost kontrolovat v rozsahu uvedeném na služebním průkaze, zda je lovící k lovu oprávněn, zda má platný rybářský lístek, platnou povolenku na příslušný revír a zda dodržuje předpisy pro řádný výkon rybářského práva.
Znamená to, že od osoby lovící ryby nebo vodní organizmy ( třeba i toho, kdo loví plankton jako krmivo pro akvarijní rybky) může rybářská stráž žádat průkaz totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu, řidičský průkaz apod.) dále rybářský lístek a povolenku k lovu.
Rybářská stráž je oprávněna kontrolovat obsah rybářské loďky, zařízení k uchovávání ryb, rybářské nářadí a úlovky.
Rybářská stráž má právo po zjištění přestupku zadržet povolenku k lovu, úlovky, a rybářské nářadí.
Při kontrole revírů a lovících může požádat o spolupráci Policii České republiky nebo Obecní policii.
Novou pravomocí rybářské stráže je ukládání blokových pokut za "rybářské přestupky" jak u chovných rybníků tak i na rybářských revírech.
Za nepředložení rybářského lístku a povolenky k lovu je RS oprávněna uložit pokutu do výše 1.500 Kč. Za ostatní z uvedených přestupků lze uložit pokutu až do 30.000 Kč.